Medarbejdere

Følgende medarbejdere er tilknyttet Folketeatret.

  • Teaterchef: Kasper Wilton

    Kommunikationschef: Lotte Undén

    Personalechef: Lone Beier

    Salgschef: Olina Jægergaard

    Regnskabschef: Ralf Rudfeld

    Produktionschef: Sophus Mathiasen

    Turnechef: Gitte Hørning

    Produktionsleder: Morten Droob

     

    Find kontaktinformationer på ledelsen under menupunktet Kontakt.

  • Bogholder: Carsten Bjerreby

    Chefdramaturg: Ninette Mulvad

    Daglig leder, børne- og unge-afdelingen: Ingrid Alering

    Foyerchef: Nikolai Krogh Handskemager

    Gruppesalg og arrangementer: Benedicte Bevensee

    Kommunikationsmedarbejdere: Astrid Thoudal Feder og Karen Munk Ebbesen

    Receptionister: Lone Sams og Nadia Harpøth Adan

    Regnskabsmedarbejder: Denice Hagelberg

    Transport- og logistikansvarlig: Caspar Ravn

  • Altmuligmand: John Pedersen

    Belysningsmester: Lars Schou

    Dekorationssyerske: Unn Gelting

    Forestillingsledere: Line Tønder og Malou Eggert

    IT og scenetekniker: Morten Perfort

    Lydteknikere: Harald Pedersen og Michael Roger Henriksen

    Lysteknikere: Baard Nilsson, Flemming Jensen og Henrik Pihl

    Malersalsleder: Mia Walther

    Maskør: Maria Johnsen

    Maskørleder: Mikaela Artén

    Monitor og microports: Caspar Ravn

    Overregissør: Pia Ellegaard Noes

    Regissør, rekvisitør og forestillingsleder: Linda Buch 

    Scenemester: Niels Ohmann

    Sceneteknikere: Bent Løck Møller og Bent Schumacher

    Scenetekniker og påklæder: Anne Mette Grønborg

    Skræddere: Jane Barlebo og Sara Bach Vilandt

    Skrædderkonsulent: Oluf ”Luffe” Hansen

    Skræddersalsledere: Christina Fos og Helle Jakobsen

    Smede: Allan Carlsson og Sonny Kenneth Oeftiger

    Snedkere: Hans Holmen og Simon Polli

    Specialtekniker: Jan Wonsbek

    Teaterteknikerelever: Mathias Fremming og Sallie Thomsen

    Tonemester: Steen Larsen

    Vicevært: Kim Clemmensen

  • Geir Sveaass

    Gitte Hørning

    Kasper Wilton

    Lotte Undén

    Ninette Mulvad

  • Andreas Flindt, Anna Brøbech, Asger Sørensen, Christoffer Gert Nielsen, Christoffer Gert Nielsen, Clara Demuth, Daniel Engelbreth Laursen, Emil Mercedes Baadsgaard, Emilie Schou, Emma Hornum Inanloo, Emma Olympia Harpøth Mønsted, Emmelie Fausø Schødts, Frederik Winge Andersen, Frederikke Undén, Gustav Sevel Rudolf, Ida Maria Jeppesen, Laura Hagemann Jensen, Marianne Gonnov Bøgelund Madsen, Mathilde Aae Ellebye, Marie Tvarnø, Mikkel Kehlert, Mille Kirkebække, Minou Olivia Bergen Rahmanzadeh, Obada Alkhoraki, Pelle Reynberg, Rikke Oliveira, Rosa Christine Stolpe, Rosa Emilie Riddersborg, Sarah Görür Bendtsen, Sebastian Askevig Pedersen, Smilla Bay Knudsen og Viktoria Egebak Winge.